Logo Gmina Łambinowice

Warsztaty językowo – ortograficzne dla uczniów klas 4-6 „Mogę lepiej i więcej”

Co ciekawego robiliśmy w trakcie zajęć?
Główny cel naszych zajęć to doskonalenie poprawności językowej i ortograficznej przede wszystkim w piśmie. Pomyślicie – nudy… Nieprawda! Owszem, ćwiczyliśmy ortografię i redagowaliśmy użytkowe formy wypowiedzi. To zwykłe, szkolne, codzienne zagadnienia, ale utrwalane w niecodzienny sposób.
Praca podczas warsztatów była ciekawa, angażująca wszystkich do działania, a czasem spontaniczna. Na przykład tworzyliśmy komiks na podstawie tekstu dyktanda, które pisaliśmy wcześniej. Zadaniem naszym było zapisać w historyjce obrazkowej jak najwięcej wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Innym razem bawiliśmy się w „ortograficzne kalambury” lub w „pantomimiczną krzyżówkę ortograficzną”, albo w „ruchowe zaproszenio – zawiadomienio – ogłoszenie”. Układaliśmy hasła promujące ortografię. Powstały takie „twory” jak: „ Ortografio ! Ty niebezpieczna mafio! Daj się poznać do końca, nie zakrywając kawałka słońca”; „Ortografio kochana! Wejdź do naszych głów. Rozgość się w nich i daj nam swój link.”; „Ortografiuniu! Bądź moją babunią! Bo babunia miła jest i pomagać zawsze chce!!!”. Kolejna rzecz do wykonania, która sprawiała nam wiele radości, to było „tworzenie” ortogramów, czyli wyrazów z trudnością ortograficzną, przy wykorzystaniu technik i materiałów plastycznych. Po prostu obrazowanie
ich w odniesieniu do skojarzeń, np. w wyrazie „pióro” zamiast kreski nad „o” malowaliśmy gęsie pióro. A w wyrazie „wóz” zamiast „ó” „wstawiliśmy” wózek z „jakimś ładunkiem”. Takie prace wykonywaliśmy indywidualnie i w grupach. Przygotowaliśmy również plakaty na temat tego, jak poprawnie pisać: zaproszenie, zawiadomienie i ogłoszenie.
Zajęcia często upływały nam przy muzyce, co bardzo dobrze wpływało na nas. Lepiej pracowaliśmy i mieliśmy ciekawsze pomysły!
Uczestnicy
zajęć językowo - ortograficznych

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.