Logo Gmina Łambinowice

Warsztaty językowo – ortograficzne - zbiór dyktand „Dyktanda „bez sensu”” i poradnik dla uczniów „Zaproszenie, zawiadomienie i ogłoszenia to nietrudne zagadnienia!”

Chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o dwóch „książeczkach”, które są efektem końcowym zajęć unijnych „Mogę lepiej i więcej”. Są to: zbiór dyktand „Dyktanda „bez sensu”” i poradnik dla uczniów „Zaproszenie, zawiadomienie i ogłoszenia to nietrudne zagadnienia!”.
Jeżeli chodzi o zbiór dyktand, to przy ich „tworzeniu” założyliśmy sobie, że mają być śmieszne i wesołe, a także ilustrowane. Najważniejsze jednak było to, aby zawrzeć w nich jak najwięcej wyrazów z: „rz”, „ż”, „ó” wymiennymi i niewymiennymi. Oto przykłady takiego tekstu:
SEN
        Zmęczony jeż usnął… Cóż mu się nie śniło?… Orzeł niespodziewanie zatrzymał się w powietrzu i wisiał nad jego głową. Na pazurze orła usiadła rechocząca żaba. Potężne ptaszysko usłyszało burczenie w żabim brzuszku. Orzeł miał przy sobie mosiężny dzban, a w nim różany napójZwierzę wypiło sok, ale nadal towarzyszył mu ogromny głód! Przerażony jeż wyjął jeszcze rzodkiewki. Kiedy żaba zjadła siódme warzywo, wyglądała jak wór, w którym leżał cały pieniężny dobytek skromnego jeżyka. Żaba, z tego przeżarcia, zrobiła się cała żółta i dostała czkawki. Jeż Błażej „zapakował” przyjaciółkę na motorówkę i zawiózł ją do jej mężawęża. Jego kuzynka żmija zaparzyła miętę i podała ją żabce. Ta, robiąc szósty łyk, zanurzyła także nos i bardzo boleśnie go poparzyła. Wąż Andrzej trącił filiżankę i herbata się wylała. Nie zauważył też, że uciekł jeż, a kuzynka żmija wrzeszczała: „Mina!”. Błażej wrócił do domu i… właśnie obudził się w jeżowym łóżeczku.
  Uczniowski poradnik to już całkiem poważna rzecz. To wskazówki – „kroki” – dotyczące informacji, jakie powinny znaleźć się w: zaproszeniu, zawiadomieniu i ogłoszeniu.
  Zarówno nasze poradniki jak i dyktanda będzie można od września wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Mamy nadzieję, że przydadzą się one zarówno uczącym się jak  i nauczającym.
Uczestnicy warsztatów
językowo - ortograficznych

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.