Logo Gmina Łambinowice

Susły i krasnale

Legenda z Klucznika - wsi, której nie ma ...

Susły i krasnale
 
Dawno, dawno temu tereny, na których dziś rozpościera swoje posiadłości łambinowicka gmina, porastała puszcza zwana Przesieką. Nie wiadomo kiedy i skąd przywędrowały tu skrzaty. Na swoje mieszkanie wybrały pagórek, który porastały wiekowe dęby i srebrzyste buki. Może stąd wzięła się nazwa “Góry żelazne” opisująca pasmo pagórów polodowcowych ciągnących się północną granicą gminy. W obranym na siedzibę pagórku krasnale zaczęły drążyć długie korytarze łączące komnaty, magazyny i spichlerze. W ten sposób powstało w niedługim czasie królestwo, w którym niepodzielnie rządziły skrzaty. 
 
Nie wiadomo jak potoczyłyby się losy tego królestwa gdyby nie osadnicy przysłani tu przez księcia nyskiego. Rozpoczęłi oni karczowanie puszczy i zakładanie osad. Wkrótce potem powstała wieś Klucznik a skrzaty stały się jej dobrymi duchami, opiekunami. W niedługim czasie między mieszkańcami Klucznika a krasnalami nawiązały się więzi dobrosąsiedzkie, tak że jeden drugiemu zawsze służył pomocą. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie ta niesforna skrzacia młodzież, która lubiła psocić i urządzać różnorakie figle. Szczególnie upatrzyły sobie pewnego myśliwego, który na polowaniu zranił przypadkowo jednego z nich.
Skrzaty tak nękały myśliwego, że ten odebrał sobie życie. Po tej tragedii stosunki bardzo się popsuły. W tym czasie na Śląsk wkroczyły wojska króla Fryderyka. Kiedy ustały wojny śląskie wojowniczy król właśnie to miejsce, zamieszkiwane przez skrzaty wybrał na budowę nowego poligonu. Niebawem w to ciche i ustronne miejsce przybyła artyleria. Skrzaty postanowiły opuścić swoje królestwo na zawsze. Kazali się odwieźć w krainę bazaltowych pagórów, rozciągającą się w okolicach Graczy. 
 
Żegnając się z woźnicą król skrzatów powiedział, że nadejdzie czas kiedy po wsi Klucznik nie pozostanie ślad. Opuszczone krasnale korytarze zajęły niebawem susły, które są mistrzami w drążeniu tuneli. Stały się one zmorą dla pruskich artylerzystów. Wielkie armaty i konie zapadały się pod ziemię. Przepowiednia skrzatów sprawdziła się po II wojnie światowej. Kiedy poligon przejęło Wojsko Polskie, wieś Klucznik została włączona w jego skład. Mieszkańców przesiedlono do innych miejscowości, a opuszczone domy stały się celem dla szkolących się żołnierzy. Dziś po wsi i susłach nie ma już żadnego śladu.
 
Oprac. za Kazimierzem Staszkowem z “Legendy i mity pogranicza nysko-jesenickiego w drewnie malowane”, Nysa 2005 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.