Logo Gmina Łambinowice

Europejskie Dni Dziedzictwa - Wierzbie

Europejskie Dni Dziedzictwa - Wierzbie (wrzesień 2008)

Od siedemnastu lat w krajach naszego kontynentu obchodzone są we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa, których celem jest promowanie zabytków jako spuścizny kulturalnej minionych wieków. Tegoroczne EDD odbywają się pod hasłem „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” w dniach 13-14 oraz 20-21 września. Znakiem EDD są otwarte drzwi oraz darmowy, niebiletowany wstęp do muzeów, galerii, skansenów, pałaców, ogrodów i wielu innych zabytkowych obiektów. Obchodom EDD towarzyszą liczne imprezy o charakterze kulturalnym – koncerty, przedstawienia, projekcje filmowe, festiwale muzyczne, wystawy, kiermasze i festyny. Ważnym elementem EDD, zgodnie z duchem europejskim, jest również pielęgnowanie i promowanie kultury lokalnej w postaci jarmarków, ludowych festynów, występów zespołów regionalnych i folkowych, degustacji lokalnych potraw. Hasło przewodnie  tegorocznych EDD  „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” ma skłonić uczestników Dni do refleksji nad źródłami kultury, zachęcić do poszukiwania i odkrywania korzeni kultury i tradycji polskiej, nawiązującej do idei wielokulturowego społeczeństwa oraz tolerancji dla „obcych”, którą Polska chlubi się od czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W Gminie Łambinowice w ramach EDD można zwiedzić Lapidarium "Szepty historii", które znajduje się we wsi Wierzbie w północno-zachodniej części przykościelnego cmentarza. Zebrano tu i uporządkowano poniemieckie nagrobki  oraz elementy architektoniczne z XIX-wiecznego, nieistniejącego już dworu we Wierzbiu. Lapidarium powstało staraniem Stowarzy-szenia Przyrodniczo-Kulturowego Panorama Wierzbia. Celem jego utworzenia, oprócz ochrony i ciekawej ekspozycji nagrobków, jest również przybliżenie mieszkańcom lokalnej historii. Warto zobaczyć również neoromański kościół  pw. Podwyższenia Krzyża Św. (1905-1906r.), barokową kaplicę (1795r.), zabudowę folwarczną oraz pozostałości po parku dworskim, założonym w 2 poł. XVIII w. przez Alexandra von Strachwitz. Warto dodać, że okolice Wierzbia to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody: znajduje się tu 10 drzew - pomników przyrody oraz największy na Śląsku Opolskim świerk "Alexander" . Tu bierze również początek ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Skrajem Dawnej Puszczy", która Doliną Kiełcznicy oraz szlakiem tajemniczych stawów i torfowisk prowadzi w głąb Borów Niemodlińskich .   

 

Program obchodów EDD w Polsce znajduje się na www.edd.com.pl oraz www.kobidz.pl, zaś informacje o zabytkowych obiektach Wierzbia  na www.kobidz.pl/app/site.php5/article/245/3377/html 

 Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, 21 września w Wierzbiu odbywają się również  Dożynki sołeckie - piękna tradycja polskiej wsi będąca dziękczynieniem za zebrane plony oraz prośbą o urodzaje w nadchodzącym roku, która wpisuje się w myśl przewodnią EDD „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny”. 

 

 

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2017
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.