Logo Gmina Łambinowice

Sołectwa

Jasienica Dolna

Początki wsi Jasienica Dolna choć udokumentowane dopiero w końcu XIII wieku jako wieś o nazwie “JESIENITZ” są datowane na okres sprzed roku 1000 - go. Osiedle słowiańskie usadowione w rejonach dzisiejszej Jasienicy Dolnej i strumyka Dobrzynka określa się nazwą “JESSIENICZA, a było ono własnością biskupów wrocławskich.

więcej

Piątkowice

W dobie wielkiego postępu technicznego, XX i XXI wieku., a zatem radykalnych zmian również w dziedzinie rolnictwa, mieszkańcy naszego kraju wiedzą coraz mniej na temat dawnych metod żniwowania. Niewielu wie, że podstawowymi narzędziami do żęcia zbóż i traw były sierp, który trafił do nas w XIVw, i kosa, która trafiła do nas w wieku XVIII.

więcej

Mańkowice

Wieś położona na skraju doliny Nysy Kłodzkiej - rzeki w południowej Polsce. Płynie przez Sudety Wschodnie, Płaskowyż Głubczycki i Dolinę Nysy Kłodzkiej.

więcej

Sowin

Pierwotnie miejscowość nosiła nazwę Sabine, którą zmieniono w dniu 10 czerwca 1936 r. na Annahof. Ponad 10 lat później 12 listopada 1946 r. nadano miejscowości polską nazwę Sowin.

więcej

Bielice

Wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Łambinowice. Na terenie wsi znajduje się wiele zabytków wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

więcej

Malerzowice Wielkie

Wieś Malerzowice Wielkie powstała w drugiej połowie XIIw. na terenie przesieki leśnej należącej do zwartego kompleksu Puszczy Sudeckiej. Jest to niewątpliwie jedna z najstarszych wsi na Dolnym Śląsku.

więcej

Wierzbie

Tereny obecnej wsi mają długą historię, sięgającą daleko wcześniej od pierwszych zapisek w dokumentach, pochodzących z 1442 roku. Istnieją materialne dowody na to, że ślady osadnicze na obszarze wsi Wierzbie wywodzą się z czasów prehistorycznych i starożytnych, szczególnie zaś z mezolitu i neolitu oraz z epoki brązu. Osadnictwo na szerszą skalę rozwinęło się tu jednak z początkiem średniowiecza, a opierało się najpewniej o skraj dawnej Puszczy Śląskiej.

więcej

Szadurczyce

Wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Łambinowice.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa opolskiego.

więcej

Łambinowice

Pierwsza wzmianka dotycząca Łambinowic pochodzi z 1273 roku. Wieś nosiła wówczas nazwę "Lambinowicz", a jej mieszkańcami byli Polacy. Usytuowanie Łambinowic na pograniczu różnych dzielnic Śląska nie sprzyjało rozwojowi gospodarczemu. Spory o własność ziem toczące się między władzami świeckimi i kościelnymi nie pozwalały spokojnie egzystować mieszkańcom. Zastraszona ludność musiała wypełniać różnorakie zobowiązania w stosunku do obydwu przeciwnych sobie stron.

więcej

Budzieszowice

Na kartach pisanej historii Budzieszowice, po raz pierwszy pojawiają się 3 lipca 1284 roku, jako Budissovici w dokumencie sporządzonym w Otmuchowie, przez kancelarię biskupią, w którym biskup wrocławski Tomasz II nakazuje Henrykowi IV Probusowi, poprzez zakonników Lamberta z Kamieńca i Tylemanna z Nowogrodźca (Naumburg), restytucję (zwrot) kilku wsi, wśród nich właśnie Budzieszowic. W podobnym tonie utrzymany jest dokument z 11 lutego 1285 roku, sporządzony również w Otmuchowie, w którym Budzieszowice wymienia się jako Budissoviz. W sporządzonym w latach 1303 – 1306, za czasów biskupa Henryka z Wierzbna, spisie uposażeń diecezji wrocławskiej, znanym jako Rejestr Nyski (łac. Registrum Nissense), wieś zapisana została jako Budessovitz. Następne wzmianki pochodzą między innymi z 1373 roku, gdzie wspomina się o Buduschowicz oraz rok później o Budeschowicz. Do 28 lipca 1936 roku wieś funkcjonuje pod nazwą Bauschwitz, po tej zaś dacie, do końca drugiej wojny światowej jako Bauschdorf. (Cyt. Wiki).

więcej

Okopy

Miejscowość Okopy to niewielka wieś położona przy szosie z Łambinowic do Bielic. Nazwa Okopy jest używana od niedawna. W okresie powojennym posługiwano się nazwą Zimny Kąt wywodzacą się bezpośrednio od niemieckiej nazwy Kaldeck, Kaltecke. 

więcej

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.