Logo Gmina Łambinowice

Wielkie odkrycia nie tylko geograficzne

W dniu 27.02.17 roku odbyły się zajęcia poświecone epoce wielkich odkryć geograficznych o temacie „Poszerzenie świata zachodniego”. Celem tych zajęć było zapoznanie uczniów z sylwetkami wielkich odkrywców, którzy zapisali się w historii, ale oprócz tego: wyznaczanie tras na mapach, nauka pisania zwięzłych notatek, a także sporządzanie map edukacyjnych i robienie obrazowych notatek.
Wszystkie te działania powodują, że łatwiej zapamiętać kluczowe informacje. Obrazowość, humor i wyraźne wyróżnienia pozwalają objąć istotne wiadomości „jednym spojrzeniem”, eliminując wkuwanie wielu stron tradycyjnych notatek. Specjalnie do tej lekcji uczniowie zostali zaopatrzeni w zeszyty, kolorowe długopisy i odblaskowe zakreślacze. Barwy jaskrawe przyciągają wzrok, wiec dobrze jest zakreślić trudne wyrażenia czy słowa kolorami w tekście, tak aby rzucały się w oczy i pozwoliły działać naszej podświadomości.

W ramach zajęć unijnych “Wielkie odkrycia nie tylko geograficzne” realizowany był temat: Konsekwencje wielkich odkryć geograficznych. Na zajęciach tych analizowaliśmy pozytywne i negatywne skutki wielkich odkryć geograficznych oraz wpływ ich na naszą rzeczywistość.
Niewątpliwie epoka wielkich odkryć geograficznych przyczyniła się do poznania świata, udowodnienia kulistości ziemi i obalenia mitu o potworach czyhających na rzekomych krańcach ziemi. Przyczyniła się też do rozwoju nauki i techniki oraz wzrostu rangi szybszego, łatwiejszego i tańszego handlu morskiego. Napływ do Europy cennych kruszców doprowadziły do powstania banków i manufaktur, a nowe gatunki rośliny i zwierząt (min. ziemniaki,  pomidory, kukurydza, słonecznik, pieprz, ananasy, kakao, awokado, wanilia, indyki) doprowadziły do poprawy jakości życia Europejczyków.
Uczniowie przekonali się jednak, że w zasadzie pozytywne skutki dotyczyły Europy, natomiast Nowy Świt praktycznie uległ degradacji. Chciwość i brutalność Europejczyków  doprowadziła do zagłady starych kultur Majów, Azteków i Inków, Indian wpędziła w rezerwaty, a ludność Afrykańską zniewoliła. Wszędzie tam, gdzie pojawiali się Europejczycy, pojawiały się choroby,  przemoc, gwałty i śmierć oraz przymusowa chrystianizacja. Wyprawy konkwistadorów poszukujących legendarnej krainy El Dorado, to nie były wyprawy typowo badawcze, zaplanowane na odkrywanie i badanie nowych kultur, czy form flory i fauny. Były to wyprawy łupieżców nastawione na zyski.  Podbite ziemi stawały się koloniami, często nadmiernie eksploatowanymi, na których tubylcy jako niewolnicy pracowali ponad ludzkie siły. Jeśli brakowało tubylczej siły roboczej sprowadzano niewolników z Afryki. Zyski z tych kolonii zasilały skarbce korony Hiszpańskiej i Portugalskiej, a później Angielskiej czy Francuskiej. Doprowadziło to dualizmu gospodarczego  Europy (szybszego rozwoju ekonomicznego krajów Europy Zachodniej i zacofanie gospodarcze Europy Wschodniej).

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.