Logo Gmina Łambinowice

Warsztaty geograficzne - "Świat kosmosu"

WYCIECZKA DO ŚLĄSKIEGO PLANETARIUM W CHORZOWIE
 
          Dnia 29 marca 2017r. uczniowie gimnazjum w ramach projektu ,,Jesteśmy aktywni, kreatywni, kompetentni”, uczestniczyli w wycieczce do Śląskiego Planetarium w Chorzowie. Wycieczka miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu geografii i astronomii, rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania kosmosu i uczenia się.
Wyjechaliśmy o godzinie 6.30, do Chorzowa dotarliśmy około godziny 9.00.
Rozpoczęliśmy od zwiedzania obserwatorium astronomicznego. Mieści się tam największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie oraz z licznymi mniejszymi instrumentami umożliwiającymi w pogodne dni obserwację Słońca, a po zapadnięciu zmierzchu, wędrówkę po najciekawszych obiektach nocnego nieba, oglądanych nawet w 750-krotnym powiększeniu.  Uczniowie mogli  poznać  budowę teleskopu i zapoznać się z jego obsługą oraz obserwować wędrówkę słońca.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było uczestnictwo w dwugodzinnych zajęciach dydaktycznych pt. ”Cztery pory roku”. Autor seansu oprowadzał nas po nocnym niebie i zwracał uwagę na to, co umyka na co dzień naszej uwadze. Mieliśmy więc okazję zaznajomienia się z naszym najbliższym otoczeniem kosmicznym.
Uczniowie zgłębili takie pojęcia  jak: równik, południk niebieski, ekliptyka. Pogłębili orientację na sferze niebieskiej, poznali ruchy księżyca i planet, konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi, zmiany dnia i nocy, czas słoneczny, zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych. Duże wrażenie na uczniach zrobiło ,,serce” Planetarium Śląskiego, czyli ważący ponad dwie tony potężny projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi i o dowolnej porze. Ekranem projekcji jest największa w kraju kopuła o średnicy 23 metrów. Sama widownia może  pomieścić 400 osób.
Następnie grupa projektowa udała się do stacji sejsmologicznej zlokalizowanej w  podziemiach planetarium. Jej uruchomienie nastąpiło w czerwcu 1959 roku. Znajdujące się tam sejsmografy pozwalają zarejestrować najbardziej odległe trzęsienia Ziemi.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie  wystawy z lektorem pt.: Struktura wszechświata - odległości i ich pomiar.  
Uczniowie dowiedzieli się, że poznanie struktury Wszechświata możliwe było dopiero        wtedy, gdy poznaliśmy rozmiary ciał niebieskich oraz odległości jakie nas od nich dzielą. Jak zmierzyć coś co jest tak wielkie, że jego rozmiary nie mieszczą się w naszych ziemskich pojęciach? W dodatku to co mierzymy jest tak daleko, że odległość wyrażona w ziemskich jednostkach przestaje mieć dla nas sens. Uczniowie mogli zadawać pytania na nurtujące ich problemy.
Po seansie, ok. godz.13.00 ruszyliśmy w drogę powrotną do Łambinowic. Po drodze  mieliśmy  krótki  postój na  posiłek. Do Łambinowic dotarliśmy w godzinach popołudniowych  -  zadowoleni i bogatsi o zdobytą wiedzę.
Opr: Alicja Rosińska

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Tomasz Karpiński</strong></p>

Tomasz Karpiński

Przyjęcia interesantów:
pon. 13:00 - 16:00
śr. 14:00 - 16:00

Urząd Gminy w Łambinowicach

ul. Zawadzkiego 29
48-316 Łambinowice
tel.: 77 4311 300
fax: 77 4311 346
e-mail: ug@lambinowice.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.